Menu
Sepetiniz
Yerli Üretim
Güvenli Alışveriş
Ödeme Koruma

SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ

SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
420,34TL
Vergiler Hariç: 420,34TL
 • Stok: Stokta Var
 • Model: 421040004

SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ

Demir ve manganez yer altı sularında hemen hemen her zaman, yüzeysel sularda ise yılın belli aylarında yüksek konsantrasyonlarda bulunmaları nedeniyle içme ve kullanma suları yönünden sorun oluşturmaktadırlar. Demir ve mangan (manganez) suda çözünmeyen (Fe+3 ve Mn+4) ile çözünebilen  (Fe+2 ve Mn+2) hallerinin her iki durumunda da bulunmaktadır. İki değerdeki demir ve mangan, çoğunlukla yeraltı sularında bulunur.

Gerçekte demir doğal sularda şu şekilde bulunmaktadır;

 1. Çözünür Ferrous iyonları.
 2. Ferrik iyonlari (asidesi yüksek olan sularda çözünür).
 3. Ferrik hidroksit (dogal veya alkali suda çözünmezler).
 4. Ferrik oksit
 5. Organik bileşiklerde kombine halde yada demir bakterileri dahilinde

Su hava ile temas ettiği zaman  CO2 havaya karışırken moleküler oksijen ise suya karışır. Oksijen ferrus (Fe+2) iyonlarını oksitler ve Fe+3%27e dönüştürür. (Fe+3) iyonları da serbest hidroksil (OH-) iyonlarıyla etkileşime girerek ferrik hidroksit [ Fe(OH)3] meydana getirir. Bu bileşik çözünmez jelatimsi bir yapıdadır ve bulunduğu yüzey üzerinde birikimler olur. Aynı zamanda Mn+2 iyonları da Mn+ %27e dönüşürler. 2Mn+2 + O2 + H2O ---> 2MnO2 + 4H+ Mangan ve demirin yüksek konsantrasyonlarda olması, su iletim hatlarında demir bakterilerinin çoğalmasına neden olur. Bu bakteri kütleleri suya kırmızı ve kahverengimsi renk verirler. Demir bakterilerinin artmasıyla birlikte borularda kesit daralması, boru, vana, su saatleri gibi araçların tıkanma problemi ortaya çıkar. Ayrıca borularda biriken bakteriler zamanla tutunduğu ortamdan koparak suyun kirlenmesine yol açar.

Demir ve mangan bakterilerine numune olarak crenotrix, gallionella, leptothrix verilebilir. Demir ve mangan içme sularında istenmeyen bulanıklık ve renge sebep olurlar. Su borularının iç duvarlarında birikerek kesit tıkanmalarına ve daralmalarına yol açarlar. Ayrıca bulaşık, kumaş ve porselen eşyalar üzerinde leke bırakırlar. Demir kahverengimsi, mangan gri-siyah lekeler ortaya çıkarmaktadırlar. Bu özellikleriyle mangan ve demir konsantrasyonları yüksek sular; deri, kağıt, dokuma, plastik, gıda gibi sanayilerde kullanıldıkları zaman ürünün renk ve tadında değişmelere sebep oldukları için istenmezler. 

UYGULAMA

METOD : -Kolorimetrik 

( Klor ) : 

 1. Test tüpü test edilecek suyla birlikte birkaç kez çalkalanır. 
 2. Test tüpü klor tarafının işaretli kısmına kadar test edilecek su ile doldurulur. (Sarı kapaklı bölüm). 
 3. Klor İndikatöründen 4 damla suya damlatılır. Kapağını kapatıp kuvvetlice çalkalanır. 
 4. Oluşan renk klor renk eşeli ile kıyaslanır. Benzer renk klor miktarını ppm (mg/lt) türünden gösterir.


Teknik Özellikler
Duyarlılık Fe 0,5 – 10 mg/l (ppm)
Kutu İçeriği
Prospektüs 1 adet
Test Tüpü 1 adet
Renk Eşeli 1 adet
Demir İndikatörü 1 adet

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Mağazamızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Mağazamızı kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılıyorsunuz.
HD Bilişim® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.