Menu
Sepetiniz
Yerli Üretim
Güvenli Alışveriş
Ödeme Koruma

SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ

SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ
99,90TL
Vergiler Hariç: 99,90TL
 • Stok: Stokta Var
 • Model: STK-0330

SUTEST TOPLAM DEMİR TEST KİTİ

Demir ve manganez yer altı sularında hemen her zaman, yüzeysel sularda ise yılın bazı aylarında yüksek konsantrasyonlarda bulunmaları nedeniyle içme ve kullanma suları bakımından sorun yaratmaktadırlar. Demir ve mangan (manganez) suda çözünmeyen (Fe+3 ve Mn+4) ile çözünen (Fe+2 ve Mn+2) hallerinin her iki şeklinde de bulunmaktadır. İki değerlikli demir ve mangan, genellikle yeraltı sularında bulunur. Gerçekte demir doğal sularda şu şekilde bulunur; 1. Çözünür Ferrous iyonları. 2. Ferrik iyonlari (asidesi yüksek sularda çözünür). 3. Ferrik hidroksit (dogal veya alkali sularda çözünmezler). 4. Ferrik oksit 5. Organik bilesiklerde kombine halde veya demir bakterileri bünyesinde Su hava ile temas ettiğinde CO2 havaya karışırken moleküler oksijen suya karışmaya başlar. Oksijen ferrus (Fe+2) iyonlarını oksitleyerek Fe+3%27e dönüştürür. (Fe+3) iyonları da serbest hidroksil (OH-) iyonlarıyla reaksiyona girerek ferrik hidroksit [ Fe(OH)3] oluşturur. Bu bileşik çözünmez jelatimsi bir yapıya sahiptir ve bulunduğu yüzey üzerinde birikimler yapar. Aynı şekilde Mn+2 iyonları da Mn+ %27e dönüşürler. 2Mn+2 + O2 + H2O ---> 2MnO2 + 4H+ Demir ve manganın yüksek konsantrasyonlarda olması, su iletim hatlarında demir bakterilerinin çogalmasına neden olur. Bu bakteri kütleleri suya kırmızı - kahverengimsi renk verirler. Demir bakterilerinin çoğalmasıyla borularda kesit daralması, boru, vana, su saatleri gibi aksamların tıkanması problemleri ortaya çıkar. Ayrıca borularda biriken bakteriler zamanla tutunduğu ortamdan koparak suyun kirlenmesine sebep olur. Demir ve mangan bakterilerine örnek olarak crenotrix, gallionella, leptothrix verilebilir. Demir ve mangan içme sularında istenmeyen renk ve bulanıklığa sebep olurlar. Su borularının iç cidarlarında birikerek kesit daralmasına ve tıkanmalara yol açarlar. Aynı zamanda çamaşır, kumaş ve porselen eşya üzerinde leke bırakırlar. Demir kahverengimsi, mangan gri-siyah lekeler yapmaktadır. Bu özellikleriyle demir ve mangan konsantrasyonları yüksek sular; kağıt, deri, dokuma, plastik, gıda gibi sanayilerde kullanıldıklarında ürünün renk ve tadında değismelere sebep olduklarından istenmezler. 

ÖZELLİKLER

Duyarlılık: 0,5 – 10 mg/l (ppm) Fe

UYGULAMA

METOD : Kolorimetrik 

  1. Test tüpü test edilecek su ile birkaç kere çalkalanır.
  2. Test tüpünün 5 ml. işaretli çizgisine kadar test edilecek su ile doldurulur. 
  3. Beş damla Toplam Demir İndikatörü damlatılır. Kapağı kapatılıp kuvvetlice çalkalanır. 
  4. 3-5 dakika sonra oluşan renk, renk eşeli ile karşılaştırılır. Benzer renk ppm (mg/l) cinsinden Toplam Demiri gösterir. 
  5. Karşılaştırma 20 dakika içerisinde yapılmalıdır. 

  KUTU İÇERİĞİ

  • Toplam Demir İndikatörü 1 adet
  • Test Tüpü 1 adet
  • Demir Renk Eşeli 1 adet
  • Prospektüs 1 adet

  Yorum Yap

  Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  Mağazamızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Mağazamızı kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılıyorsunuz.